ChrzestDziecka.pl
Szukasz pomysłów na prezent na chrzest?

Skorzystaj z wyszukiwarki prezentów

Dlaczego kolor różowy dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców?

Malutkie dziecko od chwili narodzin przypisywane jest do ściśle określonych reguł. Na czas Chrztu świętego dla dziecka przede wszystkim wybiera się ubranko. Zazwyczaj zajmuje się tym Matka Chrzestna. Wygląda to w ten sposób, że dla dziewczynki wybieramy kolor różowy, a dla chłopczyka niebieski. Dlaczego jednak kierujemy się tym wyborem? Co skłania nas do decydowania od górnie jaki kolor będzie nosiło nasze dziecko i to już w czasie Chrztu świętego.

Odpowiedź wydaje się prosta, jednak nie do końca wszyscy się z nią zgodzą. Charakterystyka kolorów dosyć złożona. Różowy to kolor delikatny, który nacechowany jest subtelnością i kobiecymi zaletami. To co różowe zazwyczaj jest romantyczne i spokojne. Różowe kwiaty, policzki czy inne rzeczy zazwyczaj nasuwają nam na myśl płeć damską. Nic więc dziwnego, że w czasie Chrztu świętego ubranko dziewczynki ozdobione jest różowymi elementami. Tym samym podkreślona jest delikatność dziecka i bezbronność.

Co  kolei z kolorem niebieskim dla chłopca? Kolorem, który został umiejscowiony w zimnej tonacji? Chcąc zapewne odróżnić płeć męską od żeńskiej wykorzystano całkowite przeciwieństwo użycia kolorów. Rzeczy dla chłopca bardzo często możemy spotkać w niebieskim kolorze. Wydaje się być to kolor stanowczy i królewski. Jedną z powszechnych zalet niebieskiego koloru to zaufanie, które wzbudza. Nie jesteśmy w stanie zmienić reguł, które rządzą się swoimi prawami już od długiego czasu. Możemy z nich jedynie nie korzystać, decyzja należy całkowicie do nas.