Dlaczego kolor różowy dla dziewczynek, a niebieski dla chłopców?

W kategoriach: Blog,

Malutkie dziecko od chwili narodzin przypisywane jest do ściśle określonych reguł. Na czas Chrztu świętego dla dziecka przede wszystkim wybiera się ubranko. Zazwyczaj zajmuje się tym Matka Chrzestna. Wygląda to w ten sposób, że dla dziewczynki wybieramy kolor różowy, a dla chłopczyka niebieski. Dlaczego jednak kierujemy się tym wyborem? Co skłania nas do decydowania od górnie jaki kolor będzie nosiło nasze dziecko i to już w czasie Chrztu świętego.

Odpowiedź wydaje się prosta, jednak nie do końca wszyscy się z nią zgodzą. Charakterystyka kolorów dosyć złożona. Różowy to kolor delikatny, który nacechowany jest subtelnością i kobiecymi zaletami. To co różowe zazwyczaj jest romantyczne i spokojne. Różowe kwiaty, policzki czy inne rzeczy zazwyczaj nasuwają nam na myśl płeć damską. Nic więc dziwnego, że w czasie Chrztu świętego ubranko dziewczynki ozdobione jest różowymi elementami. Tym samym podkreślona jest delikatność dziecka i bezbronność.

Co  kolei z kolorem niebieskim dla chłopca? Kolorem, który został umiejscowiony w zimnej tonacji? Chcąc zapewne odróżnić płeć męską od żeńskiej wykorzystano całkowite przeciwieństwo użycia kolorów. Rzeczy dla chłopca bardzo często możemy spotkać w niebieskim kolorze. Wydaje się być to kolor stanowczy i królewski. Jedną z powszechnych zalet niebieskiego koloru to zaufanie, które wzbudza. Nie jesteśmy w stanie zmienić reguł, które rządzą się swoimi prawami już od długiego czasu. Możemy z nich jedynie nie korzystać, decyzja należy całkowicie do nas.