Kiedy ochrzcić dziecko?

W kategoriach: Blog,

Jaki jest najlepszy termin na Chrzest święty i od czego zależy data? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego terminu i jak sprawić, aby każdy był zadowolony. Na pytania kiedy ochrzcić dziecko odpowiemy w dzisiejszym poście.

Kiedy ochrzcić dziecko?

Jako katolik jesteś zobowiązany do tego, by prowadzić swoje dziecko według zasad chrześcijańskich. Praktykując wiarę zaczynasz od podstawowych zasad. Pierwszym sakramentem jest Chrzest święty i każdy jako dziecko przyjmuje je, by w pełni przystąpić do grona wyznawców Jezusa Chrystusa. Musisz wiedzieć, że Chrzest w pełni wprowadza nas do życia według dekalogu, boskich przykazań oraz nauki Kościoła. Pielęgnowanie tradycji, jak również dbanie o obrządki różnych świąt w ciągu roku sprowadza nas do sakramentu Chrztu świętego.

Kościół naucza, że Chrzest święty powinno przyjmować niemowlę.

Jest jednak wiele przypadków, które potwierdzają, że Chrzest święty przyjął dorosły człowiek. Są to jednak skrajne przypadki, których nie spotykamy często. Dziecko, które na początku swojego życia przyjmuje Chrzest święty kierowanie jest przez swoich rodziców w stronę Boga już od samego początku. Uczęszczanie na msze świętą, lekcje katechezy w szkole lub inne grupki chrześcijańskie mają wpływ na to jak kształtuje się światopogląd dziecka względem wiary.

Samodzielnie zadecyduj kiedy ochrzcić dziecko.

Na decyzję o zorganizowaniu Chrztu świętego ma wpływ wiele rzeczy. Przede wszystkim weź pod uwagę:

  • porę roku
  • zbliżające się święta kościelne
  • czy cała rodzina ma możliwość przybycia

Jeśli wiesz, że pora roku w pełni odpowiada na to, by zorganizować Chrzest śmiało możesz przystąpić do planowania ceremonii przyjęcia. Najgorszym okresem na Chrzest jest zima, tym bardziej jeśli dziecko jest malutkie. Msza zazwyczaj trwa godzinę. Czasami trzeba będzie dziecko przewinąć w najmniej oczekiwanym momencie lub też nakarmić.

Przed świętami wielkanocnymi w okresie Wielkiego Postu nie organizuje się Chrztów. Wielu rodziców czeka na same święta, by móc uroczyście przynieść swoje dziecko do Kościoła. W tym samym czasie również zjeżdża się większość rodziny. Jeśli zależy Ci, by rodzicami chrzestnymi były osoby, które mieszkają z dala od Twojego miejsca zamieszkania, to święto kościelne z pewnością będzie idealną okazją na to, by zorganizować Chrzest.