Symbole Chrztu Świętego

Home » Symbole Chrztu Świętego

Chrzest święty jest to sakrament, który człowiek przyjmuje jako pierwszy. To dzięki niemu wchodzi do Wspólnoty Kościoła. Symbolizuje oczyszczenie oraz otwarcie drogi do dalszego życia w chrześcijaństwie.

Symbolami chrztu świętego są: woda chrzcielna, znak krzyża, krzyżmo, świeca chrzcielna oraz biała szata.

Wodą chrzcielną obmywa się głowę wypowiadając modlitwę poświęcenia: „Ja ciebie chrzczę, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, oraz „Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy, przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia”. Oznacza to, że dziecko zostaje zanurzone w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Symbolizuje oczyszczenie od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Obmycie powoduje, że chrzczony staje się dzieckiem Boga.

Znak krzyża wykonywany ręką na czole dziecka to gest, który oznacza łaskę odkupienia, jaką nabył Pan Jezus dla każdego człowieka.

Krzyżmo to olej z oliwek połączony z balsamem, który w Wielki Czwartek zostaje poświęcony przez biskupa. Używany podczas udzielania kilku sakramentów, m.in. chrztu świętego. Namaszczenie krzyżmem oznacza włączenie do ludu Bożego.

Świeca chrzcielna oznacza oświecenie przez Chrystusa oraz zostanie światłością wobec całego świata. Według tradycji to ojciec chrzestny zapala świecę chrzcielną od paschalnej. Symbolizuje wezwanie rodziców, by podtrzymywali światło wiary w życiu dziecka.

Biała szata, którą matka chrzestna nakłada na dziecko, symbolizuje przemianę w nowe życie bez grzechu, niewinność oraz czystość.

Inne posty

Nowości, nowości – urocze SKARBONKI na chrzest

Skarbonka to od lat sprawdzony prezent dla każdego maluszka na chrzest, a co więcej niezwykle lubiany podarunek przez naszych klientów. Pozwala dziecku od najmłodszych lat uczyć oszczędzania. Dotarły do nas wiosenne nowości, które prezentują się wyjątkowo uroczo! Skarbonki stanowią niezapomnianą pamiątkę na całe życie dla dziecka które niedawno przyszło na świat. Prezenty o charakterze upominkowym […]

Zestawy upominkowe – pamiątkowy prezent z okazji chrztu

Upominek na chrzest często bywa problemem dla zaproszonych gości. Wcale nie jest łatwo znaleźć coś co będzie dostosowane do tak podniosłej uroczystości, a równocześnie odpowiednie i przydatne dla maluszka. Należy też wziąć pod uwagę to, aby prezent na chrzciny został pamiątką dla dziecka na wiele lat i by sprawił mu radość. Dlatego też warto skorzystać […]

Wspaniała kartka z życzeniami dla maluszka

Wracając do tradycyjnego wręczania prezentów przedstawiamy Ci subtelny dodatek, który całości nada niepowtarzalnego uroku.  Jedną z najlepszych pamiątek jest klasyczna kartka z życzeniami. Dziś masz możliwość wyboru eleganckiego druku, który swoim wyglądem oczaruje każdego solenizanta. W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju wzory i formy, posiadające miejsce na wypisanie osobistej dedykacji. Spraw radość maluszkowi i pozwól mu […]

Kategorie prezentów