Wybór imienia dla dziecka

To słowo rodzice, rodzeństwo i przyjaciele będą wypowiadać niezliczoną ilość razy w ciągu każdego dnia. Dziecko od pierwszych chwil życia będzie na nie reagować, za każdym razem zwracać uwagę gdy je usłyszy. Co zrobić by ten wybór był trafny?

To rodzice decydują o wyborze imienia dla dziecka, inni .m.in. rodzice chrzestni czy proboszcz mogą jedynie wyrazić swą opinię. Praktykuje się, że jeśli tzw. pierwsze imię nie jest katolickie nadaje się drugie w duchu chrześcijanina. Kościół zaleca „Rodzice, chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia obcego duchowi chrześcijańskiemu”. Imię ma ogromne znaczenie w życiu człowieka, stąd troska Kościoła o „ducha chrześcijańskiego” który ma charakteryzować imię chrześcijanina. Rzecz w tym aby nowo ochrzczony, miał swojego świętego patrona, za pośrednictwem którego będzie się zwracał do Boga.

Duży wpływ ma moda, co jakiś czas są tzw. „modne imiona” związane z wydarzeniami religijnymi czy kulturalnymi, dla przykładu po śmierci Papieża Jana Pawła II pojawiło się mnóstwo Karolów i Janów Pawłów. To co akceptowane przez ogół społeczeństwa udziela się również nam dlatego wybieramy imię które jest „trendy”. Dziecko o imieniu bardzo popularnym wtopi się w tłum, będzie jednym z wielu Kubusiów, nie będzie czuło się wyjątkowe. W przedszkolu i szkole do jego imienia wciąż będzie dodawana pierwsza litera nazwiska – dla odróżnienia od innych Kubusiów. To marny początek budowania świadomości bycia kimś szczególnym.

Rodzice bardziej przywiązani do tradycji czy do swoich bliskich nadają często imionami przodków – syn dostał imię po dziadku : Stanisław czy Jan, co często bardzo wzrusza członków rodziny.
Są rodziny, gdzie imię przechodzi z ojca na syna i z córki na matkę. Jeśli w rodzinie trafią się rodzice, którym przechodnie imię nie do końca odpowiada, często, aby nie naruszać zwyczaju, nadają je jako drugie.

Współcześni rodzice szukają również oryginalności. Chcieliby, by pociecha wyróżniała się z tłumu, już na starcie czuła się indywidualnością. Stąd pomysły na imiona zapożyczone z obcych języków. Kilkanaście lat temu bardzo popularnym imieniem było Amelia – powodem popularności był prawdopodobnie film „Amelia”.
Imię powinno iść w parze z nazwiskiem. Niektórzy rodzice zapominają, ze oprócz imienia ich pociechy będą również miały nazwisko. Te dwa słowa powinny dobrze razem brzmieć. Coraz częściej jest tak, że im bardziej pospolite nazwisko tym wymyślne imię. Nie mamy pojęcia że dzieci bardzo szybko dostrzegają takie dysonanse, a maluch może być powodem żartów w etapie wczesnoszkolnym.
Wybierając imię dla dziecka pamiętajmy, że będzie je nosiło przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *