Co jest potrzebne do Chrztu św.?

W kategoriach: Akcesoria do chrztu,

W czasie przygotowań do Chrztu świętego, nie możemy zapomnieć o sporządzeniu listy najważniejszych zadań. Począwszy od wypisania liczby gości, skończywszy na ustaleniu menu oraz dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Chrzest święty nie zdarza się zbyt często. Człowiek przyjmuje sakrament oczyszczenia z grzechu pierworodnego tylko raz w życiu. Sprawdźmy zatem, o co warto zadbać.

Termin Chrztu świętego

Chcąc zapraszać gości oraz planować całą ceremonię najpierw należy wybrać termin Chrztu świętego. Wiele osób decyduje się na okres wielkanocny lub w okresie wakacji. Prawo kościele w żaden sposób nie zabrania przynoszenia dziecka podczas Wielkiego Postu lub Adwentu. Zazwyczaj data Chrztu zgodna jest ze zwyczajami panującymi w parafii, do której należy rodzina.

Dopełnij wszystkich formalności

W następnej kolejności należy wybrać się do kancelarii kościelnej, by mieć komplet wszystkich wymaganych dokumentów. W tym właśnie momencie podajemy rodziców chrzestnych, jak również zaświadczenia, które potwierdzają o wierze. Rodzice oraz rodzice chrzestni muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami.

To znaczy:

  • powinna przystąpić do sakramentu bierzmowania
  • zaświadczenie o stanie wolnym lub związku sakramentalnym
  • osoba pełnoletnia

Co więcej każdy ksiądz z pewnością przedstawi najważniejsze dokumenty, które należy mieć ze sobą, by można bez przeszkód zorganizować Chrzest w kościele. Nie zapomnij o końcowej spowiedzi świętej, bez niej nie będzie można przyjąć Komunii.

Akcesoria do Chrztu świętego

Ubiór dziecka jest bardzo ważny. Wybieramy go często zwracając uwagę na panującą porę roku. Pamiętaj jednak, by strój małego dziecka był wygodny i nie krępował w żaden sposób jego ruchów. Warto zadbać o pełną wygodę, czasami przesadzone ozdoby potrafią wyrządzić dziecku krzywdę. Przypilnuj, aby rodzice chrzestni mieli ze sobą białą szatkę oraz święcę. Są to niezbędne rzeczy podczas samego sakramentu. Może się również zdarzyć, że w czasie samej mszy dziecko będzie marudne. Możesz śmiało wziąć do kościoła butelkę wody lub smoczek, by uspokoić maluszka.

Lista gości na Chrzest święty

Dokładnie zapisz kogo chciałabyś zaprosić na ceremonię i przyjęcie z okazji Chrztu świętego. Zadbaj o to, by każdy kto przyjdzie potwierdził swoją obecność, jak również uzyskaj informację kogo nie będzie. To ważne w momencie kiedy będzie szykować dania i miejsca siedzące.

Nie zwracaj uwagi na przesądy

Kompletnie nie przejmuj się tym, że ktoś z gości zwróci Ci uwagę odnośnie jakieś rzeczy związanej z przygotowaniem lub samą ceremonią Chrztu świętego. Takie rzeczy tylko mącą w głowie zatroskanych rodziców i całkowicie nie mają nawet najmniejszego wpływu na dalsze losy i życie dziecka.